Mumyalama Tekniğinin Başrolü: Bentonit
Esan
23.12.2019
Milattan öncesinden beri dünyamızda var olan bentonit, en az %85 oranında montmorillonit içeren ince taneli kil mineralidir ve en önemli özelliği hacminin şişmesidir. Ca bentonitler 3 kata kadar şişmekteler. Bazı Na bentonitler ise 20 katına kadar şişebilir.
İncele
En Kalitesi Seramiğin Ham Maddesi Feldspat
Esan
19.11.2019
Seramiğin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. İlk yapılan seramiğin milattan önce 6000 yılında Anadolu’da üretildiği bilinmektedir. Bazı kazılarda elde edilen seramik parçaları 8000 yıl boyunca sağlamlığını korumuş ve bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu özelliği sayesinde insanlık tarihi ile ilgili birçok bilginin günümüze kadar ulaşmasının en büyük kaynağı seramiklerdir.
İncele
Geçmişten Bugüne Mineral ve İnsan
Didem Aslan
24.10.2019
Çocukken üzerine düşündüğüm ne çok şey vardı… Yıldızları gökyüzüne kim asmış? Güneşi açıp kapatan kim? Denizler nasıl oluşmuş? Muazzam renk tonundaki ağaçlar ve çiçekler, hangi güzel masaldan dünyamıza gönderilmişti? Peki, bu harika çeşit ve güzellikteki doğal taşları bünyesinde barındıran yeryüzü, bunlar nasıl oluşmuştu?
İncele
Kadın Gözüyle Madencilik
Melis Zeren
07.03.2019
Bir kadın olarak, madencilik sektörünü benim kelimelerimle, benim gözümden görmeniz için size anlatacaklarım var!
İncele
Endüstriyel Hammaddelerde Dünden Bugüne Yolculuğumuz
Esan
02.01.2019
Yolculuğuna seramik sektörüne hammadde üretmek amacıyla başlayan Esan, bugün birçok iş alanına ve dünyaya yayılan bir üretici olmasının ötesinde, hizmet sağladığı çok sayıdaki sektörle hayatın çeşitli alanlarına dokunan bir kuruluş haline gelmiştir. Kurulduğu günden beri değişmez önceliği olan insana, çevreye ve topluma duyarlılığının yanı sıra modern yöntemlerin peşinde, yenilikçi fikirlerden ilham alan, durmaksızın arayan, gelişen ve geliştiren olma anlayışı ile varlığını sürdürmektedir.
İncele